Rejse og temauger
I løbet af året bryder vi op i det daglige skema for at lave aktiviteter, der er fælles for alle. Herunder kan du læse mere om vores forskellige temauger.
NORGE
I september 2011 tager hele skolen til Lillehammer i Norge.
Norge har vi valgt af flere grunde. Først og fremmest er der en meget smuk natur. Men også kulturelt er der mange muligheder. Vi har lagt vægt på, at der skal være en bred vifte af aktiviteter. Vi har fem hele dage til rådighed deroppe, og mulighederne er mange.
Ofte vil programmet være præget af de gode muligheder for aktiviteter i naturen. Vi sejler i kano, tager på overnatningstur, rider på islandskeheste, kører på mountainbike, bestiger fjeldtoppe, kravler i vandfald og meget mér. For dem der ikke er til naturaktiviteter er der smukke kirker, spændende museer m.m.

Vi bor i lækre hytter på Nordseter og laver selv mad. Ideelle rammer for det sociale liv på turen.
Vi har endnu et krav til vores forårsrejsemål. – Det skal være så billigt, at alle har råd til at tage med. Turen til Norge koster i september 2011 2150 kr.
I prisen er inkluderet busser, (som vi har til rådighed hele ugen), færge, overnatning i hytter og fuld forplejning. Hvis du derudover ønsker at deltage i arrangementer, der koster noget, betaler du selv.
For nyligt fik vi river-rafting på den lange liste over aktiviteter vi laver på turen, – og det var sjovt siger dem der prøvede det ! – se selv her :
TEMAUGE NOVEMBER
I november måned tager vi en uge ud af det normale program og har en uge med spændende og anderledes indhold.

TEATERUGE
I starten af februar bruger vi en uge på, at hele skolen sætter et teaterstykke op. Skuespillere, kulissefolk, sminkører, dansere, kostumer, presse, lyd og lys, musikere, alle talenter skal tages i brug – og alt går op i en højere enhed! Der er brug for alle kræfter og mange forskellige evner.
Det er vores erfaring, at arbejdet med at løse et så stort fælles projekt, er meget givende for holdet. Nye kontakter og venskaber dannes, og holdet får tilført en fælles identitet – når det altså lykkes!
Vi inviterer publikum til vores generalprøver, og regner med fuldt hus til den åbne premiere.
Vi har tidligere lavet Moulin Rouge, Byens hotel – en musical om Gasolin, Come together – musical om Beatles, musical om Elvis, Quiz – en musical om “Slumdog millionary”, og i 2011 lavede vi en musical om Bob Dylan. Hvert år en ny spændende forestilling.

PÅSKETEMA
De tre dage op til påske har vi særprogram med foredrag, debat, udflugter og stor påskefest.

STRASBOURG
I maj 2012 tager hele skolen til Strasbourg i Frankrig, som er en af de mest spændende byer i det centrale Europa.

I den historiske by skal vi se den gamle bydel, domkirken, besøge Europaparlamentet og rundt i det smukke landskab i Alsace. Byen er i sig selv fantastisk smuk, og vi når også ud at se noget af den smukke natur i området, bl.a. når vi tager på vingård.
Vi kører i busser derned, – dem har vi med os hele ugen.

Turens pris er 2100 kr. (alt inklusiv) – udover din normale betaling for at gå på højskolen.







